Nezařazené

Aké parametre si všímať pri výbere pracovnej obuvi

Pracovná obuv vás počas práce chráni a taktiež sa stará o to, aby ste mali nohy v pohodlí. Jej výber je preto nesmierne dôležitý. Viete, aké parametre by ste si mali pri kúpe takýchto kúskov topánok všímať? Ak nie, tak sa to o chvíľku dozviete.

Žena v zelených gumákoch so vzormi

Ako vybrať správnu veľkosť
Povedzme, že s asi najväčšou pravdepodobnosťou viete, aké číslo topánok nosíte. Ak sa vám však až príliš často stáva, že vám dané číslo nakoniec nesedí, nohu si pre istotu odmerajte. Budete na to potrebovať len krajčírky meter, no a svoje chodidlá.

  1. Merajte od päty po konček veľkého prstu na nohe
  2. Odberajte si vždy obe chodidlá, pretože je normálne, ak bude jedno o niečo väčšie, a to druhé zas o niečo menšie

Ak by ste na odmeranie veľkosti svojich nôh zabudli a spomenuli si na to až v predajni, nohu si môžete odmerať priamo tam. Slúžia na to plastové „prístroje“, ktoré vám dĺžku v centimetroch rovno prevedú na dané čísla.

Ako skúšať pracovné topánky
Asi si teraz hovoríte, že predsa i malé dieťa vie, ako sa skúšajú topánky. No, ono to nie je až tak jednoznačné. Tieto pravidlá, ktoré platia pri výbere pracovnej obuvi, platia síce pri akomkoľvek výbere topánok, no pri tých pracovných si na to treba dávať o niečo väčší pozor.
Muž v hnedých topánkach značky caterpillar

  1. Vždy si vyskúšajte obe topánky. Jedno chodidlo môžete mať výrazne dlhšie.
  2. Skúšajte ich v hrubších, poprípade v takých ponožkách, ktoré budete pri práci nosiť bežne. Inak vám topánka nemusí vôbec sedieť.
  3. V topánkach by ste si mali vždy pochodiť, a to aspoň hodinku. Preto je dobré sa priamo v predajni dohodnúť, že si vezmete topánky na vyskúšanie a ak by vám nesadli, tak ich vymeníte za iné. Pamätajte, že na nich musíte nechať všetky visačky a určite v nich nejsť pracovať vonku.

Pozor na podrážku
Poslednou vecou, ktorú si skutočne všímajte veľmi pozorne, je podrážka. Nesmie byť mäkké, no ani príliš tvrdá, pretože tá sa vám bude šmýkať. Mala by byť hrubá aspoň štyri centimetre a na mať čo najlepší protišmykový dezén.