Nezařazené

Chcete si postaviť dom? Určite najskôr kontaktujte architekta

Ešte stále v ľuďoch na Slovensku žije tá idea, „postaviť dom, zasadiť strom“. To znamená, postaviť svoje bývanie a rodinný dom pekne od základov, nesťahovať sa do hotovej nehnuteľnosti. V takomto prípade ide teda o príležitosť zariadiť si bývanie a stavbu podľa seba, k čomu ale rozhodne odporúčam zavolať si odborníka– architekta.

Nie preto, aby vaše plány od základu narušil. Ale preto, aby vám ich pomohol dotiahnuť k funkčným základom. Aby vznikol ten ideálny kompromis spojenia vašich (laických) predstáv s odbornými znalosťami architekta. Aby teda takáto konštrukcia, jej exteriér a interiér zodpovedala vášmu vkusu, štýlu a vysnívaným predstavám, ale tiež- aby bol takýto projekt logický, funkčný a prípadne aj vedel ušetriť na nákladoch za stavbu či samotné bývanie.

rodinný dom

Tu sa dostávame tiež k tomu, že niekto služby architekta považuje za investíciu navyše. Áno, ale takáto investícia dokáže byť rozumná a v konečnom dôsledku, ako odznelo- odborník príde s efektívnymi riešeniami použitia materiálov, nábytku či riešenia energií, na ktorých sa dajú ušetriť nemalé finančné čiastky.

Potom treba myslieť na to, že v takejto budove budeme pravdepodobne bývať veľa rokov, v prípade rodinných domov tu budeme bývať s rodinou a zrejme tu aj dožijeme svoj život. Rozhodne by preto bolo viac než vítané, aby bola stavba vyriešená esteticky, funkčne a prakticky– tiež aby poskytovala komfort, no samozrejme tiež aby sa prispôsobila vášmu vkusu a preferovanému štýlu. A keď nejaký preferovaný štýl stavby či interiéru nemáte, opäť vám pomôže architekt.

kuchyňa, interiér

Každý zákazník je ale iný a vzájomne sa odlišujú aj samotní architekti. Je pravdepodobné, že s niektorým sa dokonale „zladíte“, s iným naopak spoločnú reč nenájdete. Pokiaľ máte premyslený konkrétny štýl, v akom sa má vaše bývanie viesť, pozrite si projekty domov potenciálne vybraného architekta na jeho webovej stránke, či sa jeho architektonický vkus podobá tomu vášmu. Pokiaľ áno, je to polovica úspechu.