Nezařazené

Pomoc od architekta a ako si ho vybrať

Pustiť sa do stavby rodinného domu. Znie to ako ideál a v skutočnosti to aj z hľadiska bývania tým pomyselným ideálom je. Začať svoj dom stavať pekne od podlahy a od, respektíve do tých najmenších detailov. Je tu možnosť vytvoriť niečo nové, originálnu stavbu a hlavne takú, v ktorej sa budete cítiť čo najlepšie- kde sa budete cítiť doslova ako doma. A to sa nezaobíde bez estetiky, ale aj funkčnosti takejto stavby a jej vybavenia. A určite sa pritom oplatí myslieť aj na životnosť budovy, na jej konštrukciu a napríklad aj na spôsob, ako by sa tu dalo šetriť energiami. A samozrejme aj na kopec iných vecí.

Rodinný dom

Takže je to zároveň aj fuška. Príležitosť, ktorá sa už asi nikdy vo vašom živote neobjaví. Príležitosť, do ktorej chtiac nechtiac vrazíte väčšinu či možno všetky svoje financie. Vo výsledku vás ale čaká váš vlastný rodinný dom- veľmi dôležitá životná súčasť a priestory, v ktorých možno budete vychovávať aj svoje deti a budete si tu chcieť užiť väčšinu, resp. celý svoj dospelý život vrátane staroby.

Preto pri stavbe a zariaďovaní naozaj hrajú úlohu všetky detaily. Toľko detailov, že ich sami možno ani nestačíte premyslieť. Potom aj tie menšie, hoci takisto zásadné detaily- aby bolo v priestoroch dostatok miesta a svetla, orientácia priestorov k svetovým stranám a pod. Pokiaľ je toho na vás ako na bežného laika pochopiteľne príliš a chcete mať istotu a postupovať podľa funkčného a odborne vypracovaného projektu, pomôže vám architekt.

Hľadanie, ďalekohľad, dom

Podľa čoho ale vyberiete toho správneho pre vás?

  • Nebudeme chodiť zbytočne okolo horúcej kaše, podstatným (ale nie jediným) faktorom je tu cenník, pozrite si napríklad projekty domov cena Marek Uhliarik.
  • Nezabudnite si pritom pozrieť ani fotogalériu zhotovených projektov, aby ste mali lepšiu predstavu o štýle konkrétneho architekta, s ktorým chcete rozbehnúť spoluprácu. Teda prezrite si jeho portfólio.
  • A pochopiteľne sa oplatí vsadiť aj na referencie a názory či skúsenosti klientov, s ktorými už daný odborník na nejakých projektoch spolupracoval.